Elveink  |  Gy.I.K  |  Médiaajánlat  |  Kezdőlapnak  |  Honlapajánló 2024. március 19. kedd, napja van.  

szabadban.hu webmail

 Támogatottjaink
. BOM - 2020 Bp. Olimpia
. Budapest-Bamako
. Budapest Titans
. Cseh László
. Dani Gyöngyi
. Farkas Györgyi
. F1 Racing
Exprerience
. Hungexpo
. Kis Sándor - Technosport
. Klein Dávid
. Kovács László Formula2
. Kovács Niki 600 EB
. OLIMPIA
. ParaJet-Ski

  Fogyatékkal élők
  Mindennapok
  Paralimpia
  Sportélet

  Földön - Bakancsban
  Barlangászás
  Hegy- és Sportmászás
  Túrák, séták
  Ti küldtétek
  Tippek trükkök

  Földön - Hóban - Jégen
  Curling
  Gyorskorcsolya
  Jégen (szabadidő)
  Jégkorong
  Jégvitorlás
  Műkorcsolya és Jégtánc
  
  Sífutás
  Síugrás
  Snowboard
  Szánkó és Bobsport
  Tippek-trükkök
  Ti küldtétek

  Földön - Kétkerék
  Gyorsasági motorsport
  Enduro és más motorsport
  Motorokról
  Motoros rendezvények
  Quad
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  BMX
  Kerékpárok
  Kerékpáros rendezvények
  Mountainbike
  Országúti kerékpársport
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Négykerék
  3,2,1.GO!
  Autó különlegességek
  Autós programok
  Forma1
  Gokart
  Gyorsasági autósport
  Oldtimer és programok
  Rally és egyéb autósport
  Terepjáró
  Terep-Rallye
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Sportok még
  Asztalitenisz
  Atlétika-Torna
  Boksz
  Budo
  Duatlon - Triatlon
  Egyéb sportok
  Extrém
  Fegyveres sportok
  Futás aszfalton
  Futás terepen
  Futball-Futsal
  Golf
  Golyós sportok
  Háromtusa-Öttusa
  Kézilabda
  Kosárlabda
  Más labdasportok
  Mozgás
  Röplabda
  Sportkülönlegességek
  Sportpolitika
  Sportvilág
  Squash
  Tenisz
  Tollaslabda
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Vitalitás
  Aerobic
  Egészség
  Erőnlét
  Fitness
  Táncsport
  Táplálkozás
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Levegőben
  Ejtőernyő
  Hőlégballon
  Kisrepülők
  Sárkányrepülés
  Siklóernyő
  Vitorlázó repülés
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Vízben
  Búvárkodás
  Csónak és vizitúrák
  Csónak, Kajak-Kenu
  Hajó, Yacht, Motorcsónak
  Horgászsport
  Jet-Ski
  Kite-Surf
  Motorcsónaksport
  Műugrás - Toronyugrás
  Rafting és vadvízi sportok
  Surf
  Úszás-Szinkronúszás
  Vitorlázás
  Vizilabda
  Vizisí és Wakeboard
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Kedvenceink - Állatsportok
  Halak
  Kutyák
  Lovak
  Madarak
  Minden más
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Sporttal kapcsolatban
  Dopping
  Kultúra
  Létesítmények
  Navigáció - GPS
  Rólunk
  Sportkultúra
  Támogatjuk
  Partnereink

 
Cikk beküldése    |    Boltkatalógus    |    Fórum    |    Piactér     |    Sportfotók    |    Sportvideók    |    Humoros videók    |    Humor    |    Rólunk


34234234
 
 
Utazási tanácsok explorer-ek számára! 2. rész
2006-11-24 19:51:21
Kategória: Budapest-Bamako


 

Tanácsok: A hasmenéssel, hányással járó betegségekre gyakoriságuk okán kitérek. Megelőzni könnyebb, mint gyógyítani, így néhány szabályt mindig be kell tartani. Fertőzött területen tábori körülmények között mindig csak a saját étkészletünket használjuk, ne adjuk kölcsön. Étkezés előtt is tisztítsuk meg a kezünket, és az étkészletünket. Ha nem a magunkkal hozott élelmet fogyasztjuk, csak a szemünk láttára készült, tartósan főzött és sütött ételeket fogadjuk el. 1-2 perces hőkezelés nem biztonságos! A maradékot azon frissiben dobjuk ki. Nyers zöldséget, gyümölcsöt csak a fertőtlenítést követő hámozás után fogyasszunk. A nehezen tisztítható zöldféléket inkább hagyjuk ki. Azokon a területeken, ahol nem megfelelő a szennyvízelvezetés és kezelés, nincs iható vezetékes víz, nem fektetnek elég hangsúlyt a személyi higéniára, emberi széklet útján könnyen terjed a hepatitis A, a kolera, és a hastífusz. Hepatitis A ellen védőoltással védekezhetünk, a két utóbbi ellen részleges védelmet nyújtó védőoltás, ami beadása egyedi elbírálást igényel. Tábori körülmények között palackozott vagy iható vezetékes víz hiányában számtalan megfelelő fizikai és kémiai módszer van arra, hogyan juthatunk ivóvízhez. Tájékozódjunk ezekről, és idejében szerezzük be a számunkra megfelelőt. Még indulás előtt gyakoroljuk be a használatát! Nem szabad elfelejteni, hogy a vízben nem csak kórokozók, hanem különböző kémiai szennyeződések is lehetnek, amelyek mérgezőek. Ismeretlen eredetű, de inkább semmilyen jeget se fogyasszunk!

Ha már megtörtént a baj, hasmenés jelentkezik, akkor bő folyadékfogyasztás, napi 3-4 alkalomnál többször jelentkező hasmenés esetén ionpótló-rehidráló-port tartalmazó oldat fogyasztása is, diéta javasolt A diéta alapvető elemei a főtt rizs, krumpli, sárgarépa, alma, banán, háztartási keksz, ropi, kétszersült stb. A tünetek enyhülésével párhuzamosan fokozatosan kell visszatérni az vegyes étrendhez. Gyógyszerek közül ilyenkor fájdalomcsillapító, görcsoldó szükséges. Gyakori híg széklet esetén kell valamilyen bélmozgás lassító készítményt bevenni. Széntabletta nem hatásos ezekben a betegségekben, szedése rossz magyar gyakorlat. Ha 2-3 napnál tovább tartó súlyos tüneteket találunk, vagy csillapíthatatlan láz, csillapíthatatlan fájdalom, véres, vagy szénfekete széklet vagy hányás jelentkezik, vagy nem tud a beteg inni eleget és kiszáradás fenyeget, helyben sürgős orvosi ellátást kell keresni. Általában az adott területre jellemző fertőző betegségeket helyben jól tudják kezelni. Hányás esetén hányás elleni kúpot, vagy tablettát kell használni, a bevételt követően legalább fél órát várni kell, majd kortyonként lassan kell megpróbálni hideg vizet vagy teát inni. Elhúzódó hányás esetén orvost kell keresni a kiszáradás veszélye miatt.

 

Biztosítás: Utazás előtt tájékozódjunk a célterületen szükséges utazási egészségbiztosítás felől. Általában nem nagy összeg, és pótolhatatlan, ha szükség van rá. Olyan betegség, vagy baleset esetén, amikor kórházi ápolás ás hazaszállítás is szükséges, a középkategóriás biztosítási védelem javasolt minimum, az alapkategóriásból általában nem jön ki az ellátás költsége.

 

Tornaóra: Utazás közben rendszeresen legyen mód átmozgatni elgémberedett testrészeinket, igyunk sok folyadékot, váltogassuk egymást a volánnál, tartózkodjuk a nehéz ételektől, együnk inkább többször kevesebbet. Utazáskor a székrekedés is gondot okozhat a megváltozott étrend és a körülmények miatt. Magas rosttartalmú ételek rendszeres fogyasztása /műzli, zabkorpa, aszalt gyümölcs/ sok folyadékkal rendben tartja.

 

Ivás: A sivatagban átlagos terhelés esetén is napi 3-4 liter ásványvíz szükséges a folyadékpótláshoz. Ezt a mennyiséget koffeintartalmú italból elfogyasztani botorság, mivel rontja a helyzetet vízhajtó, szapora szívverést okozó hatásai miatt, és nem tartalmazza a szükséges ionokat. Arra készülve, hogy lesz egy kis ásás, autó tolás-húzás, mindenki napi 5 liter vízről gondoskodjon, mindig legyen egy napi tartalék is nálunk. Az elvesztett sómennyiségről kissé emelt konyhasó fogyasztás, illetve izotóniás rehidráló porok segítségével gondoskodhatunk. Megteszi a már említett Normolit por is, kevésbé elegáns formában háziorvos tud felírni ilyen gyógyszertárban kevert port fillérekért. Tudni kell, hogy a szervezet ilyenkor nem jelzi a szomjúságot megfelelően, hanem tudatosan kell ezt a mennyiséget lenyelni. Ha véletlenül kiszáradás kialakul, gyakran csillapíthatatlan hányással együtt jár, ilyenkor csak infúzióval lehet a hiányzó folyadékot pótolni. Alkohol tartalmú ital fogyasztása napközben egyáltalán nem tanácsos, mivel rontja a hőszabályozást, és vizet von el a szervezettől még a sör is!!!!!! Este persze pl. egy-egy sört egészségetekre. Másnapos állapotban emelkedett a vérnyomás, a pulzus, a szervezet folyadékot vesztett, így evvel is veszélybe sodorhatjátok magatokat.

 

Hőség: A hőkimerülés, vagy hőguta a test hőszabályozási zavara, amikor a magas láz alakulhat ki csupán a folyadékfogyasztás elmulasztása miatt, Néhány óra alatt kialakulhat, életveszélyes állapot. Ellene a fentiek mellet az állandó kalap, illetve a teljes testet fedő vékony ruházat is véd.

 

Nemi tanácsok: Lányok számára írom, hogy menses esetén ne használjanak tampont, mert nehéz a megfelelő higéniai előírásokat betartani. Aki hajlamos gombás hüvelyfertőzésre, kérjen rá szert nőorvosától. Mindenkinek kell arra is gondolni, hogy a területen sokkal több HIV /AIDS/ fertőzött ember él, mint nálunk. Jelenleg Afrikában az arány 1 : 8 vagyis 10 emberből nyolc fertőzött. A fertőzés vérrel, testváladékokkal közvetlen kontaktus útján terjed, nem csak a nemi úton történő terjedésre gondolok, hanem arra is, ha vérző helyinek adtok pl. elsősegélyt. Megelőzni egyszerű, gyógyítani nem tudjuk jelenleg.

 

Állatok - rovarok: Ismeretlen állatokat ne molesztáljunk. Rovarok által kedvelt helyeken járjunk zárt ruházatban, használjunk rovarriasztót, szúnyoghálót. Trópusi éghajlaton szúnyogok terjesztik a maláriát, lappangási idő 2-25 hét, rohamokban jelentkező hidegrázás, láz jellemző, a két roham között a beteg teljesen jól lehet. Aki malária által fertőzött területen jár, ezt követő egy éven belül a fenti tünetek jelentkezésekor maláriára is kell gondolni. Megelőzésre ajánlanak kisdózisú maláriagyógyszer szedést, de a tapasztalat azt mutatja sajnos, hogy a gyógyszer sok kellemetlen mellékhatása mellett megelőzésre nem hatásos, ugyanakkor a fertőzés korai felismerése esetén a malária jól gyógyítható. A BB résztvevőknek tájékoztatásul írom, hogy az itthon elérhető Lariamra céloztam fennt, megelőzésre napi 1 caps. Doxicyclin egy héttel a túra előtt kezdve a túrát követő 4 hétig hatásos, de sajnos fényérzékenységet okoz, ami elszíneződést hátrahagyó kiütéseket jelent. A Malaro hatásos, de nehezen hozzáférhető. Ugyancsak szúnyog terjeszti Dél-, és Közép-Amerika, Afrika középső területein zárt lombozatú erdők területén a sárgaláz kórokozóját. Védőoltással megelőzhető. Kígyó, skorpió által lakott területen zárt, magasszárú cipőt használjunk, amit felvétel előtt mindig ürítsünk ki, nehogy lakója legyen. Kövekhez, bokrokhoz, földön lévő tárgyakhoz ne nyúljatok soha puszta kézzel, hátha alatta, benne lapul valami.


Írta: Dr. Debreceni Katalin /Kata/

Forrás: www.budapestbamako.org  


A cikk képei:

 


szabadban.hu hírlevél, legfrisebb
híreink hetente a postafiókodba!




 
   

Ugrás az oldal tetejére

Médiaajánlat | Irjon nekünk | Impresszum