Így nevelj gyermekedből szurkolót
Igazi szenvedély, elsöprő hangulat és valódi közösségi élmény. Ezt nyújtja a foci a legtöbb rajongónak, akiket magával ragad a játékosok lehengerlő teljesítménye és a stadionok felejthetetlen atmoszférája. A népszerű világsport iránti lelkesedés generációkon átívelő örökségként él a köztudatban, de hogy miként nevelhetünk gyermekünkből is magunkhoz hasonló, már-már fanatikus focidrukkert? .
A legelső élmény kulcsfontosságú
Meglehet, hogy 5-6 éves korig a kabalafigurák sokkal jobban lekötik a porontyok figyelmét, mint maga a meccs. De ha már úgy érezzük, hogy elérkezett a megfelelő idő, akkor fontos figyelembe vennünk, hogy milyen mérkőzésre indulunk. Nem mindegy például, hogy egy kiüresedett lelátóval, vagy egy elszánt tömeggel találjuk magunkat szemben, mert ez utóbbi talán már kellő lelkesedést adhat a szurkolópalántának – állítja Hörömpöli-Tóth Levente, aki az Apa Magazinban osztotta meg az olvasókkal saját, drukkerként szerzett élményeit.
Mi van, ha mégsem érdekli?
A szurkolói neveltetést érdemesebb szépen, lassan, fokozatosan felépíteni. Kezdetnek tökéletes lehet egy népszerűbb hazai mérkőzés, de ha azt látjuk az apróságon, hogy nem érdekli a dolog, akkor nem kell erőltetni. Női focimeccsekre pedig eljárhatunk akár kislányunkkal is.
Csak a foci, semmi más?
Magyarországon a labdarúgásnak nagy kultusza van, de ne feledkezzünk meg a többi sportról sem: gyerekünkkel a vízilabdát vagy a kézilabdát is megismertethetjük. A hangsúly nem az adott sporton vagy a csapatválasztáson van, hanem a közösség erején, a kikapcsolódáson és a remek hangulaton.
Szurkolás pro- és kontra
Az Apa Magazinban a meccsek pozitív hangulata mellett azért az „árnyoldalairól” is szó esik: sok szülő számára elrettentő lehet a lelátón tapasztalható trágárság vagy az összetűzések. Viszont nem szerencsés saját félelmeink miatt távol tartani a szurkolópalántákat az élménytől: elég csak a legutóbbi foci EB-re gondolni, ami tökéletes példája volt annak, hogy a sport miként kovácsol eggyé egy egész nemzetet. A mérkőzések alatt továbbá a szülő-gyermek közötti kapcsolatot is lehet fejleszteni, illetve csemeténk sok új emberrel is megismerkedhet. Sőt, Daniel Wann sportpszichológus felmérései szerint a szurkolók kevésbé magányosak, befogadóbbak és nagyobb az önbizalmuk is.
Hogyan nevelj szurkolót? A január 26-án megjelenő Apa Magazin kiderül